تبلیغات
شوخمل فهیم

شوخمل فهیم
لبخند بزن مثبت بیاندیش ومثبت زندگی کن
قالب وبلاگ

همیشه مادر بزرگم می گوید: (دوست مِگه گُفتَمِت دشمن مِگِه مِگَمِت)ونصیحتهایی که اکثرا در مقابلشون موضع می گرفتیم وناراحت می شدیم را برایمان شرح می داد. یکی از اون نصیحتها که از بچگی اینجوری برایمان تعریف میکرد(مادر دختَرای زَرتشتی هر پنجشنبه مِرَن کلاس اونجایادشون مِدَن که هر که هر چی پرسید بگن چِه میدونم ،نَمی دونم)یعنی خبری از خونتون بیرون نبرید وتمرین کنید که حرف زیادی نزنید در آن ایام که ناراحت می شدیم ومی گفتیم مگر ما خبر چین هستیم یا چیزی از ما شنیده اید.اما الان که یه چند ماهی بیشتر از عمرم گذشته است تازه دارم می فهمم منظور چه بوده است.ما در همسایگی زرتشتیهای عزیز زندگی می کردیم وصد البته که مادر بزرگم سالهای بیشتری را در کنار این همسایه ها به سر برده اما هیچ وقت گله یا گلایه ایی از این قشر همسایه ها نداشته اند چرا که حرف اضافه ایی رد وبدل نمی شده است.

از یکی از دوستان زرتشتی ام پرسیدم آیا چنین کلاسی وجود دارد یا همه اش داستان است وگفت شاید کلاسی با چنین مضمونی نباشد اماهمه این رسم را بلد هستند و به کوچکترها سفارش میکنند.

در دین مبین اسلام هم خیلی به این امر که حرف بیهوده نزنید وغیبت نکنید وتهمت نزنید خبر چینی نکنید تجسس نکنید...سفارش شده است .

یکی از دوستان که مادر بزرگی به پختگی مادر بزرگ ما دارد تعریف می کند که شش سال از ازدواجم می گذرد وهیچ اختلافی با قوم شوهر پیدا نکرده ام چرا که این نصیحت مادر بزرگ را به جان خریده ام ودر جواب تمام سوالات وسخنها با دو عبارت نمی دانم وچه می دانم خودم را از مهلکه های خانوادگی نجات داده ام.

البته مثل اینکه این روش در تمام مادر بزرگها مسری است وربطی به زرتشتی ومسلمان ندارد.

خیلی دوست دارم که من هم بتوانم این نصیحت را در تمام زندگیم به کار ببندم واز این کلمات نا متناهی که نه به درد دنیایمان می خورد وشاید به ضرر آخرتمان هم باشد فاکتور بگیرم،وبعد هم بتوانم به فرزندانم بیاموزم شاید نسل بهتری از ما باشند ویک ایرانی مسلمان واقعی بشوند.

از همین جا دست مادر بزرگم را می بوسم وانشالله در پستهای بعدی نصیحتهای دیگرش را می نویسم.
[ پنجشنبه 4 خرداد 1391 ] [ 11:00 ب.ظ ] [ راحله السادات مصطفوی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب